Як виробляється грудне молоко в перші дні, тижні, місяці

Чи знаєте Ви, що кількість грудного молока адаптується до потреб Вашого малюка? У цій статті Ви дізнаєтесь дивовижні факти про вироблення грудного молока в перші дні, тижні і місяці.

Ваш організм здатний виробляти грудне молоко відповідно до потреб дитини на кожному етапі його розвитку. Розуміння того, як «включається» вироблення молока, що відбувається з молоком, коли Ви годуєте малюка, і чому вироблення підлаштовується до потреби малюка у міру його зростання, допоможе Вам правильно почати цей дивовижний процес.

Перший день: вироблення молока при народженні

Дитина зазвичай готова до годування грудьми з самого народження. Коли вона захоплює груди і починає ритмічно смоктати, «включаються» клітини, що виробляють молоко, і запускається вироблення першого грудного молока – молозива. Постарайтеся по можливості погодувати малюка в першу годину його життя, а потім – як тільки вона проявить інтерес до годування. Це допоможе закласти основи хорошого вироблення молока в майбутньому.

Перші дні: прихід молока

На цьому етапі в Вашому організмі знижується рівень прогестерону (гормону вагітності), який починає падати після виходу плаценти, і включаються в роботу гормони, що відповідають за вироблення молока, – пролактин, інсулін і гідрокортизон. Ці гормони допоможуть запустити вироблення молока. Приблизно на третій день життя малюка почнеться вироблення молока. Ви відчуєте, що груди наповнилися і стали помітно більшими і твердішими.

Перший місяць: формування вироблення молока

У перші тижні Ваш організм буде особливо сприйнятливий до кількості молока, що виділяється, оскільки він вчиться виробляти його в потрібному обсязі. Рівень пролактину різко збільшується кожного разу, коли Ви спорожнюєте груди, тим самим допомагаючи сформувати процес лактації. Це також сприяє дозріванню Вашого молока за складом. На даному етапі виробляється перехідне молоко, і його кількість продовжує рості.

Для хорошого вироблення молока в довгостроковій перспективі дуже важливо, щоб в перші кілька тижнів Ви перебували поряд з малюком. Чим частіше Ви буде годувати грудьми, тим більше молока буде вироблятися. Цей процес нагадує закон попиту і пропозиції. Щоразу після спорожнення грудей (годування дитини або зціджування), молока буде вироблятися ще більше.

Пам’ятайте про те, що для новонароджених нормально харчуватися часто, можливо, навіть кожні 45 хвилин, і це зовсім не означає, що вони не отримують достатньо молока. Часте годування допомагає сформувати вироблення молока, тому краще годуйте дитину на вимогу, а не за графіком.

У перші тижні Вам може здатися, що у Вас недостатньо молока, бо малюк буде харчуватися постійно, але це нормально. Ми звикли думати, що дитина хоче їсти кожні кілька годин, але це не обов’язково так.

Не забувайте, що діти прикладаються до грудей ще й для комфорту. Годування грудьми допомагає їм заспокоїтися і адаптуватися до нового життя поза материнською утробою. Крім того, годування сприяє встановленню зв’язку між вами.

 

Стабільне вироблення молока в перший місяць

Якщо Ви даєте малюку груди так часто і так довго, як йому хочеться, вироблення молока повинно підлаштуватися під його потреби.

Деякі мами намагаються збільшити період між годуваннями, щоб за цей час груди могли виробити більше молока, однак не варто цього робити, оскільки це може мати зворотній еффект!

Якщо Ви не можете годувати безпосередньо грудьми в перші два тижні, рекомендується зціджувати молоко, щоб сформувати і підтримати його вироблення в цей найважливіший період і в майбутньому.

Чи знаєте Ви, що додаткове годування дитини сумішшю без необхідності може знизити Ваше вироблення молока? Груди не отримуватимуть сигналу до підвищення вироблення, тому що вони не будуть пустими. До того ж, якщо після суміші дитина довше спить, вона може пропустити свій звичайний час наступного годування.

Це свого роду «пастка догудовування». Через 3-4 дні догодовування сумішшю, протягом яких груди менше спорожнені, організм отримає сигнал, що грудне вигодовування припиняється, і кількість виробленого молока почне скорочуватися. Як наслідок, дитина буде залишатися голодною і йому буде потрібний додаткове годування сумішшю. І так по колу … У підсумку це призведе до дійсно низького вироблення молока, а малюк буде харчуватися переважно сумішшю.

Вироблення грудного молока після шести тижнів

Через місяць грудного вигодовування сплески секреції пролактину після годування починають зменшуватися, молоко стає зрілим, а організм звикає виробляти стільки молока, скільки потрібно вашому малюку. Фактично, груди починають працювати «на автопілоті». Можливо, в цей час Ви також помітите, що груди пом’якшали, а підтікання молока припинилося.

На цьому етапі у жінок часто виникають побоювання «втратити молоко». Однак це означає лише те, що вироблення молока встановилося і зараз повністю відповідає потребам дитини. Хоча дитина продовжує рости, вона буде вживати приблизно однакову кількість молока як в шість тижнів, так і в шість місяців. Можливо Ви помітите, що малюк став смоктати груди довше, але рідше. У якісь дні він може з’їдати трохи менше, ніж зазвичай, – його апетит змінюється так само, як і в дорослої людини.

Тепер Ваш організм буде виробляти рівно стільки молока, скільки потрібно вашому малюку. Тому чим більше молока буде випивати малюк (або Ви будете зціджувати), тим більше буде його прибувати.

Як це відбувається? Вважається, що причиною цього є так званий «інгібітор лактації за типом зворотного зв’язку», який контролює вироблення молока. Чим більше молока в грудях, тим вище рівень інгібітора, тому повні груди виробляють менше молока, ніж ті, які спорожнили.

Яка норма вироблення грудного молока?

Мами часто турбуються з приводу кількості молока і думають про те, як його збільшити. Однак якщо малюк здоровий і добре росте, проблем, як правило, не виникає.

«Я хвилювалася, що моя новонароджена дочка не отримує достатньо молока, так як вона харчувалася дуже швидко і завжди тільки від одних грудей, хоча я пропонувала обидві, – розповідає Оля, мама двох дітей, – Але коли я зцідила молоко за допомогою молоковідсосу, я здивувалася, як багато молока у мене виробляється, і заспокоїлася. Мені просто потрібно було продовжувати годувати дитину часто і потроху».

Слід, однак, мати на увазі, що не у всіх мам відразу виходить зцідити багато молока. Ви можете також спробувати зціджувати молоко вручну і подивитися, чи буде змінюватися ступінь наповненості грудей.

Якщо Ви турбуєтеся з приводу вироблення молока, то краще зверніться до лікаря.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *