Як вибрати добру квочку і облаштувати гніздо для неї

Придбати чи змайструвати інкубатор за нинішнім умов може не кожний господар, а тому більшість сімей купують молодняк птиці, виведений в інкубаторах, або одержують його шляхом висиджування яєць квочкою.

Після періоду посиленої яйцекладки навесні у свійської птиці виникає інстинкт висиджування. У цей час живіт у птиці оголюється внаслідок випадіння пір’я та пуху. Частково птиця висмикує їх сама і вистилає ними гніздо.

Як вибрати добру квочку і облаштувати гніздо для неї – важливі питання.

Підбір квочки

Правильний вибір квочки має велике значення. Для висиджування яєць треба відбирати не дуже важких, спокійних самиць, найкраще — таких , що перевірені у попередні роки. Звертають увагу і на такі ознаки, які можуть служити запорукою надійності квочки. Якщо при наближенні людини самиця, що сидить на гнізді, розпускає крила, ніби намагаючись захистити гніздо, і при цьому видає гортанні звуки та не виходить з гнізда, вона буде доброю квочкою. Якщо ж вона при наближенні людини швидко зістрибує з гнізда і втікає, така курка (чи інша самиця) для висиджування яєць не годиться.

Слід мати на увазі, що інстинкт висиджування у різних видів та порід свійської птиці розвинутий неоднаково. Погано висиджують яйця, наприклад, яйценосні кури породи білий легорн, пекінські качки та китайські гуси.

Якщо на фермі не знайдено птиці для того, щоб посадити її на яйця, можна спробувати зробити так. У гніздо кладуть кілька яєць і садять на них птицю, яка не несеться, попередньо вищипнувши в неї на животі трохи пір’я та пуху. Гніздо накривають старим ситом або картонною коробкою з отворами і випускають квочку лише для годівлі. Після 3 -4 днів такого утримання птиця здебільшого звикає і розсиджується.

Кури, качки та індички можуть висиджувати яйця при перенесенні гнізда, в якому вони неслися, в інше місце або в новому, спеціально облаштованому гнізді. Гуски висиджують лише в тому місці, де розміщено гнізда, в яких вони неслися. Під гніздо для квочки підійдуть речі господарського вжитку: ящики, кошики, коробки, сита. Для захисту птиці від комах гніздо білять вапном. Найкраща підстилка для гнізда — зім’ята яра солома. Не можна у жодному разі класти в гніздо запліснявілу вологу чи мокру підстилку. Облаштовувати гнізда у загальному пташнику не рекомендується (крім гнізда для гусей). Краще знайти для них трохи затемнене, чисте і спокійне місце. Якщо в одному приміщенні сидять декілька квочок, то бажано відгородити їх одну від одної, бо якщо вони будуть разом, то хвилюватимуться, а після прогулянки можуть навіть переплутати гнізда.

Виведення молодняку птиці

Найкращий час для виведення молодняку птиці — кінець березня, квітень і травень.

Норма закладання яєць може бути різною залежно від розмірів птиці та яєць. Здебільшого під курку кладуть 17—19 яєць, під качку — 13—15, під гуску — 11 — 13, під індичку— до 20 яєць. Термін висиджування курячих яєць — 21 день, качиних та індичих — 28 днів, гусячих — 30 днів. Курей можна використовувати для висиджування яєць будь-якого виду птиці, але тільки одного (наприклад, тільки курчат, каченят або індичат). Качки, індокачки і гуски висиджують лише свої яйця.

Саджати квочку на яйця найкраще ввечері, щоб вона за ніч призвичаїлася до свого нового становища. Годувати її треба щодня сухим кормом, який завжди повинен бути поруч із її гніздом. Тут же ставлять посуд з чистою водою, яку треба часто міняти по ступеню забруднення. Крім того, квочці слід давати змогу вільно “купатися” в попелі, піску або сухій землі, а качці й гусці насправді скупатися у воді протягом 10—15 хв.

Через 6 днів після закладання яєць їх треба переглянути на світлі і забрати з гнізда ті яйця, у котрих зародки мертві. Незапліднені яйця можна буде використати потім для годування молодняку. Треба дуже уважно стежити за квочкою в останній день висиджування яєць. Як тільки на світ почнуть з’являтися курчатка, пташенят треба забрати з гнізда і розмістити у якомусь теплому місці. Щоб квочка легше прийняла потім раніше відібраних курчат, під нею залишають лише 2—3 курчат.

Радимо бути спостережливими і тоді щороку ви матимете власну квочку. Коли заходите збирати знесені яйца, то вам впадає у вічі, що одна і та ж сама курка не сходить із гнізда, настовбурчує пір’я і загрозливо кудкудаче. Таку курку садіть на гніздо, підклавши під неї троє контрольних яєць.

Квочку не годуйте 2 дні, зробіть це третього дня. Якщо квочка не залишила гніздо, а яйця будуть теплі, підкладайте нові яйця під квочку, а її саму накрийте ящиком, бо у темряві пробуджується інстинкт квочки. Під велику курку кладіть 16 яєць, під малу — 11. Пам’ятайте: класти всі яйця в один день не варто, зробіть це за 2 дні, бо коли курчата вилупляться в один день, то значна їх частина може загинути.

Автор: Анатолій, Валентина

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *