Вирощування картоплі з насіння

картопля з насінняНайвідоміший спосіб вирощування картоплі з насіння – це саджання бульб у землю. З року в рік люди вибирають кращі бульби з врожаю, для того щоб на наступний рік посадити і зібрати гарний урожай. Але через певний час врожайність починає падати, тобто садять 2 відра, а збирають 1,5. Це звичайно прикро, є варіант сходити в магазин і там купити елітні бульби картоплі. Такі бульби в магазинах, як правило, дуже дорогі, тому їх рідко купують. Так, і немає гарантії, що ці дороги бульби картоплі не були взяті з сусіднього овочесховища.

Існує спосіб вирощування сортової супер-елітної  картоплі з насіння. Такий метод рідко використовувався у нас до теперішнього часу, так як раніше майже не можна було знайти в магазинах необхідні сорти картоплі. Зараз же на ринках і в спеціалізованих магазинах можна знайти будь-які сорти картоплі: ранньої, середньоранньої та пізньостиглої. Практично всі дачники-любителі використовують бульби картоплі, які вже не несуть у собі сортових ознак, а на генетичному рівні тільки відмінно передають схильність до різних захворювань, що на багато погіршує смакові якості картоплі, така картопля найчастіше буває 5-го, а іноді і більш пізнього свого репродуктивного року. Ви запитаєте, що ж означає такий вік для картопляних бульб?

Вік картопляних бульб

Перший рік життя картопляної бульби: отримують з насіння бульби (його можна порівняти з такою цибулею-сіянкою), вага може становити 6-10 грам, а то й більше.

Другий рік життя бульби картоплі: супер-супер-елітна картопля, отримана з картоплі-сіянки першого року.

Третій рік життя бульби картоплі: садять у відкритий грунт, з найкращих бульб отримують супер-елітну картоплю.

Четвертий рік життя бульби картоплі: це вже виходить елітна картопля.

П’ятий і шостий рік життя картопляної бульби: це вже абсолютно звичайна картопля, середньої якості.

Вже на сьомій рік життя картопляної бульби, у врожаю буде всього 50% сортових ознак, від чого буде зменшено кількість картоплі в кущі, знижена якість бульб і зіпсовані смакові якості.

Надалі вирощування такої картоплі веде до виродження сорту, тобто йдуть генетичні мутації, розвивається схильність до різних захворювань, зменшується врожайність картоплі.

Труднощі вирощування картоплі з насіння

Загалом можна сказати, що на ділі відбувається так: всього з 1 бульби, вага якої складала всього від 6 до 10 грам, через рік можна отримати до 2 кг елітної хорошої насіннєвої картоплі. Через три роки з одної бульби, яка була посаджений як супер-супер-елітна бульба, можна буде зібрати високоякісний насіннєвий урожай картоплі, який можна буде вже вирощувати на трьох сотках землі. Звичайно ж варто сказати, що деякі кущі картоплі, які були висаджені з бульби, все таки будуть піддаватися атаці колорадського жука, деякі будуть уражені фітофторозом або паршею, але більша частина все таки буде стійка до всієї цієї напасті.

У процесі вирощування картоплі з насіння, варто відзначати ті кущі картоплі, які були стійкі до нападів жуків і хвороб, надалі ці рослини дадуть відмінний урожай. Бульби тих кущів, які були не схильні до різних нападків, і потрібно брати для подальшого саджання, так як це і буде та сама супер-супер-елітний картопля. У цьому то і є вся принадність вирощування власної супер-елітної картоплі, так як ви самі можете зробити вибір найсильніших бульб. У магазині такого не придбаєш.

Існують джерела, які проповідують вирощування супер-елітної картоплі в умовах парника, але це не вірно, так як краще, щоб картопля, вирощена в «жорстких» умовах відкритого грунту, зробила самостійний «відбір» найсильніших рослин, довівши свою стійкість до шкідників і хвороб. Необхідно відзначити: для того щоб отримати бульби (картоплі-сіянки) з нашого насіння, потрібно буде всього один квадратний метр землі з усього городу. Вирощування картоплі з насіння чимось схоже з вирощуванням, наприклад, помідорів, але з картоплею є трохи більше труднощів, і це не можна залишати без уваги.

Коли картопля дає сходи, вони дуже маленькі, і це створює складності в пересадці, тому що практично неможливо пересадити рослину і не пошкодити маленькі паростки. Коренева система сходів картоплі набагато дрібніша, повільніша і слабкішв, ніж у тих же томатів. Грунт, в яку буде пересаджений паросток картоплі, обов’язково повинен бути дуже сильно пухким, тому що якщо пухкості не буде вистачати, коріння слабкої рослини просто задихнеться. Таке захворювання як чорна ніжка, дуже небезпечно для картопляних сходів, навіть більш ніж для томатів, тому необхідно регулярно обробляти паростки біопрепаратами. Але не лякайтеся, такі проблеми з вирощуванням будуть тільки в перший рік, з початку вирощування картоплі з насіння, далі все буде – як завжди.

Саджання і вирощування насіння картоплі

rostki-v-stakanchikakhНу от, з усіма труднощами познайомилися, тепер прийшов час, перейти до безпосереднього саджання насіння. Висаджувати розсаду необхідно в другій декаді березня, за два місяці до висадки в грунт. Грунт під саджання потрібно брати родючий, також підійде спеціальна земля для коренеплодів (але її зазвичай складно знайти). Крім землі, потрібен звичайний пісок. У випадку, якщо пісок був узятий в пісочниці з двору, його обов’язково необхідно прожарити, щоб уникнути ризику різних захворювань для майбутніх рослин. Ящики для посадки насіння повинні бути глибиною 10 см, можна і більше (менше – це гірше). Далі, як завжди, для проростання насіння, кладемо їх у ганчірочку або в тришарову марлю, після чого замочуємо на 30-40 хвилин в розчин Епіне.

Через відведений час, витягуємо насіння, промиваємо в теплій воді дуже швидко. Далі кладемо насіння в мокру ганчірочку для того, щоб вони проросли (не заливайте, дрібочучи водою, – вони загинуть!), Уважно потрібно ставитися до мокрої ганчірочки, не давати їй пересохнути, прокльовуватися паростки почнуть через 5-7 днів. Досить у багатьох літературних виданнях радять пересаджувати проросле насіння в землю, коли їх паростки досягнуть 5-7 см, робити це необхідно вкрай обережно, оскільки паростки дуже крихкі, тому найкраще їх акуратно розкласти на пухкий грунт і засипати 1 см сухого піску. Після засипання піску, його необхідно обприскати водою (ні в якому випадку не використовуйте лійку або струмінь – це розмиє грунт і зашкодить насінню), так щоб він весь промок, і промокла земля. Після цього ящик з посівом потрібно поставити в світле тепле місце і накрити ящик склом або плівкою (кому як зручно). Коли рослини проростуть, поливати їх потрібно регулярно, але помірно, так щоб земля не пересихала. Також обов’язково потрібно зробити підсвічування, при недостатньому освітленні рослини сильно витягнуться.

Для того щоб простимулювати наростання зеленої маси, після того як з’являться сходи, потрібно рослини підгодувати сечовиною (10 г на 10 л води). Обов’язково, відразу після того як була проведена підгодівля рослини сечовиною, землю потрібно пролити рясною кількістю чистої теплої води з температурою 25 градусів. По закінченню 35-40 днів після висадки, розсада досягає десь 20 см, кущ такої рослини буде з безліччю стебел, це нормально. А вже в травні, числа 15 або 20, можна висаджувати нашу розсаду в грунт.

Є, як виявилося, невелика тонкість в саджанні розсади картоплі в грунт, а саме: якщо розсаду висадити в грунт на відстані одну від одної і з усіх боків в 15 см, на наступний день вийдуть саме бульби – розсада-сіянка. А от якщо висаджувати розсаду на відстані в 40 см, то восени можна зібрати звичайний урожай картоплі, з цілком товарним виглядом. Після 1,5 тижня як була висаджена розсада, кущі необхідно ретельно поливати, щоб вони добре прижилися на новому місці. Інший догляд за рослинами повинен бути звичайний, картопляний. Для того щоб картопля не витрачала сили на цвітіння, а більше сил віддала клубням, квітки необхідно обривати до того моменту, поки вони ще не зацвіли. Це просто робити тим, хто вирощує картоплю з насіння у себе на дачній ділянці, якщо ж вирощування відбувається на більш великих ділянках, обривання бутонів не обов’язкове. 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *