Технологія та умови вирощування картоплі

картопляПотенціал врожаю картоплі становить 6-7 кг/м2, а от при повному освоєнні і виконанні технології вирощування картоплі урожай збільшується до 9-10 кг/м2. Урожай картоплі дозріває і готовий до викопування зазвичай до початку осені, тобто до вересня місяця.

Підготовка грунту восени

Восени, після того як, буде прибрана попередня рослинна культура, за допомогою мотузок і кілочків ділянку потрібно розмітити для наступного саджання картоплі. Розмітка робиться наступним чином: з краю залишаємо 40 см, далі викопуємо рів шириною приблизно від 25 до 30см, глибина викопаного рову повинна становити 40-45 см (приблизно на 2 багнети звичайної лопати). Далі через см 55-60 робимо ще один рів (траншею) і так продовжуємо робити до кінця ділянки. Земля, яка викопана між наших траншей укладається горбками (гребенями), потрібно обов’язково враховувати, щоб розташування траншей було тільки з півночі на південь і не інакше.

В осінній період, траншеї потрібно заповнити залишками рослин і бур’янами (рослини з великими стеблами потрібно спершу подрібнити), також можна заповнювати кухонними відходами (тільки ні в якому випадку не можна туди класти бадилля від картоплі або томатів, оскільки існує ризик зараження грунту фітофторою). Засипаємо все шаром з опалого листя плодових дерев і чагарників (але найкраще брати березові або горіхові), це робиться вже пізньої осені. Ущільнювати або утрамбовувати рослинні маси в зроблених траншеях ні в якому випадку не треба, тільки у випадку сухої осені можна злегка полити шар листя, щоб прискорити процес біологічних розкладань.

Весняна підготовка

На початку весни, коли вже шари рослинних мас в приготованих з осені траншеях осядуть, потрібно додати рівномірним шаром вже перепрілий гній, розрахунок повинен бути приблизно такий: 1 відро гною (5-6 кг) на кожні 5-6 погонних метрів однією траншеї. Після чого потрібно сапкою (сапою) просапати землю, накидаючи грунт з пагорбів між траншей (висотою приблизно 4-5см). Беремо деревну золу (1 столову ложку), і насипаємо в кожну траншею через кожні 30-35 см, трохи присипаючи її землею.

Саджання картоплі

Садити картоплю потрібно пророщеними бульбами, робиться це в досить ранній весняний час, як тільки дозволяє погода. Для такого саджання краще за все вибирати високоврожайні середньостиглі або середньопізні сорти, і взагалі ідеально, якщо вибирається сорт стійкий до парші. Бульби потрібно прикрити грунтом, скинутим з горбків, приблизно на 10-12 см. Грунт з горбків буде майже весь витрачений після першого ж підгортання сходів, тим самим повністю зрівняэться з поверхнею. Наступні підгортання потрібно робити з початком цвітіння картоплі (найкраще це робити після дощу).

Цвітіння відбувається зазвичай в середині червня на початку липня. Після цих підгортань над траншеями з’являться горбки, які будуть відповідати рядам посадженої картоплі. Між рядами, де ще навесні були горбки, з’являться як раз навпаки неглибокі траншеї. Під час посушливого літа картоплю можна полити 1-3 рази, при цьому потрібно регулярно боротися з бур’янами.

Збір врожаю і підготовка до наступного сезону

Картоплю прибираємо городніми вилами, в процесі намагаємося не зруйнувати наші горбки.

Восени, після того як буде проведене прибирання картоплі, потрібно відновити минулу схему розміщення траншей, починаємо викопувати і готувати траншеї знову, але, вже трохи зміщуючись на 40 см. Далі повторюється минулі осінні дії, тобто траншеї заповнюємо бур’янами з городу, листям і т.ін.

Щоб вирощувати картоплю на одному і тому ж місці, потрібно використовувати сорти, які володіють стійкістю до хвороб, і навіть в цьому випадку картоплю не можна садити на одному місці більше 5-6 років. Потрібна нова ділянка для посадки. Різке збільшення врожайних зборів (до 1 т з сотки), як правило, починається найчастіше після двох років посадки картоплі на одному місці. Стару ділянку найкраще  використовувати перший рік після того, як там змінили культуру, для профілактики хвороб картоплі. 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *