Регулярні фізичні вправи і місячні

Якщо ви починаєте регулярно займатися фізичними вправами, ви очікуєте на багато змін, що відбудуться у вашому організмі:

  • можуть боліти м’язи,
  • можете схуднути,
  • краще спати;
  • можете бути бадьорішою, ніби набиратися сил.

Але те, чого ви можете не очікувати, – регулярні фізичні вправи також можуть призвести до змін у вашому менструальному циклі. Зміни можуть бути легкими або сильними залежно від багатьох окремих факторів, які впливають на те, як ваш організм реагує на підвищений рівень активності. Ось чотири найпоширеніші наслідки впливу фізичних вправ на місячні.

Випадкові кровотечі поза звичайними місячними днями

Регулярні фізичні вправи можуть спричинити незначні зміни рівня гормонів, що може перешкоджати циклічному накопиченню та відходженню слизової оболонки матки. Оболонка матки може реагувати на ці змішані гормональні сигнали випадковими кров’янистими виділеннями (проливаннями) – так званими проривними кровотечами.

Проривна кровотеча може бути темного або яскраво-червоного кольору. Як правило, цей потік менший, ніж під час вашої регулярної менструації. Ви також можете відчути проривну кровотечу під час або відразу після напружених вправ. Це може бути наслідком невпорядкованого ендометрію, або може бути пов’язано зі структурними змінами оболонки матки або шийки матки. Припускається, що це відбувається через підвищення черевного тиску, пов’язане з деякими видами фізичних вправ.

Немає місячних

Незважаючи на те, що фізичні вправи загалом корисні, фізіологічний стрес напружених фізичних вправ може порушити баланс гіпоталамо-гіпофізарно-яєчникової осі у деяких людей. Гіпоталамус являє собою структуру мозку, яка діє як центр управління менструального циклу. Він надсилає гормональні повідомлення до гіпофізу та яєчників, що в свою чергу викликає овуляцію.

Якщо це спілкування перерветься в результаті фізіологічного стресу, наприклад, напружених фізичних вправ або значної втрати ваги, може не бути овуляції. Якщо її не буде, то зміни, які викликають менструацію, не відбудуться, і менструації теж не буде.

Відсутність місячних в результаті напружених фізичних вправ називається аменореєю, спричиненою фізичними вправами.

Крайня форма аменореї, спричиненої фізичними вправами відома як тріада спортсменок. Тріада спортсменок описує специфічний стан у підлітків та молодих спортсменок, які відчувають наступне:

  • відсутнітсь місячних;
  • низьке споживання калорій;
  • мала мінеральна щільність кісток.

Поєднання інтенсивних напружених фізичних вправ та низького споживання калорій створює значні навантаження на організм молодої спортсменки. У відповідь на цей фізіологічний стрес гіпоталамус припиняє стимуляцію яєчників. Врешті-решт, у спортсменки припиняється овуляція разом із менструацією. З часом яєчники сповільнюють вироблення гормонів, що призводить до падіння рівня естрогену, що, в свою чергу, знижує щільність кісток разом з іншими негативними наслідками для здоров’я. Тріада спортсменок зустрічається не тільки серед молодих спортсменів, але і серед молодих танцюристів жіночого балету, особливо підлітків, які важко тренуються, намагаючись підтримувати низьку масу тіла заради пристосування до естетики цієї форми мистецтва.

Менші виділення

Не турбуйтеся, якщо ви помітили, що ваші менструальні виділення стають трохи світлішими. Ті ж гормональні зміни, які взагалі можуть зупинити вашу менструацію, можуть слабо впливати на ваш організм і призводити до менших виділень під час місячних днів.

Ще одна можлива зміна, яка може сприяти більш легкій менструації, – це помірне схуднення, яке може відбуватися при регулярних фізичних навантаженнях. Жирова тканина виробляє естроген. Надлишок естрогену в вашому організмі може спричинити більше потовщення оболонки матки протягом першої половини циклу, ніж зазвичай. Чим товстіша стала оболонка матки, тим сильніший менструальний потік. З втратою ваги ви фактично зменшуєте кількість естрогену в своєму організмі, що, в свою чергу, зменшує циклічне потовщення оболонки матки. Більш тонка оболонка означає зменшення кількості виділень.

Біль під час менструації

Існує два різних типи болю в менструальному періоді. Чи допоможе вправа чи ні, залежить від причини болю.

Первинна дисменорея – це коли неможливо визначити причину болю. Зазвичай починає боліти у перші місячні, а потім біль виникає у кожні наступні. Часто це минає до 20 років. Цілком ймовірно, що фізичні вправи можуть допомогти зменшити цей болісний період.

Вважається, що тонкі гормональні зміни, пов’язані з регулярними фізичними вправами, можуть знизити концентрацію простагландинів в оболонці матки, які відповідають за скорочення її м’язів. Ось чому знеболюючі препарати, які блокують вироблення простагландинів найкраще працюють для лікування менструальних спазмів. Зниження концентрації простагландинів зменшує періоди спазмів. Однак клінічні дослідження цієї гіпотези були недостатньо надійними, щоб зробити висновок про те, чи допомагають, чи ні фізичні вправи.

Вторинна дисменорея – це болісний період, який є наслідком основної патології. Цей тип менструального болю, як правило, розвивається з часом і може початися у 20 років або навіть пізніше. В цьому випадку викликають біль аденоміоз та міома матки.

Якщо у вас вторинна дисменорея, фізичні вправи можуть допомогти зменшити болісні періоди, впливаючи на простагландини. Як і при первинній дисменореї, простагландини відіграють головну роль у скороченні матки та судомах навіть при основній патології.

Коли ви займаєтеся фізичними вправами, ваше тіло тонко зміщує потік крові від інших структур, які не беруть участь у вправі, щоб допомогти серцю, легеням та м’язам. За нормальних обставин матка без проблем адаптується до цього. Але якщо у вас міома, то може відчуватися значне зниження кровотоку під час фізичних навантажень. Це викликає стан, відомий як ішемія, подібний до того, що відбувається з серцевими м’язами перед інфарктом. Коли м’яз стає ішемічним, ви відчуваєте біль.

Якщо у вас міома значних розмірів, цілком ймовірно, що під час фізичного навантаження через ішемію виникне біль у матці та спазми.

Висновок

Здебільшого, якась кровотеча або випадково пропущена менструація не викликає особливих проблем, якщо ви тільки почали займатися фізичними вправами, раптом збільшили інтенсивність вправ або просто втратили велику вагу. Але якщо ви побачили зміни у своєму циклі, які тривають два-три місяці поспіль, вам слід обговорити це зі своїм лікарем.

В цілому фізичні вправи позитивно впливають на місячні. Цікаво відзначити, що малорухливі жінки, які не займаються регулярними фізичними вправами, зазвичай мають більш важкі та болючі місячні.

Рухайтеся. Зрештою, хто б не хотів менших місячних і менше болю?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *