Перетворення на дівчину

Автор: акушер-гінеколог Любов

Ще до настання першої менструації (місячних) краще завчасно розповісти дівчинці про майбутню подію. Важливо заздалегідь проінформувати дитину, але не злякати її. Делікатніше за всіх це зробить мати. Вона ж найкраще може визначити і вік, коли треба про це розповісти: в 9—10 років — поверхово згадати, в 11 —12 років — детально все пояснити. Мати ж повинна й заздалегідь приготувати все потрібне для цього.

Календар менструацій

Вступаючи у новий період свого життя, дівчина має завести календар менструацій, де буде заштриховано дні, коли відбуватимуться місячні. Різноманітною штриховкою чи значками можна відзначати, чи сильні були місячні, чи, навпаки, мізерні, болючі або ні. За календарем згодом можна буде зробити висновок про те, чи нормалізується цикл, чи правильний його перебіг. Про це можуть запитати під час огляду дитячий гінеколог чи акушер у жіночій консультації.

Регулярність менструацій

Дівчат, особливо тих, у котрих менструації з’явилися нещодавно, як нерідко й дорослих жінок, часто непокоїть, що менструальний цикл у них нерегулярний, тому що менструація не розпочинається рівно через 28 днів. Але ця тривога необгрунтована. Фахівці, оглянувши велику кількість жінок, дійшли висновку, що тривалість менструального циклу коливається від 21 до 35 днів. Слід зауважити, що цикл не обов’язково чітко встановлюється відразу після першої менструації. Приблизно у 30 відсотків дівчат менструації доволі швидко стають регулярними, тоді як усім іншим для цього треба рік, іноді більше. Усе це цілком природно і не повинно викликати занепокоєння.

Тривалість менструації

Тривалість самої менструації теж часто турбує жінок і дівчат. Є думка, що вона повинна тривати 3—5 днів. Найчастіше так і буває, але насправді межі цієї норми ширші — від 2 до 7 днів.

Що відбувається під час менструації?

Кожна нова менструація супроводжується різними цілком природними явищами в організмі. Наприклад, гормони впливають на молочні залози, котрі щоразу під час менструації набухають, груди важчають, виникає відчуття деякого напруження. Одні дівчата бувають у цей час збудливі, дратівливі, швидко втомлюються, відчувають слабкість і загальне нездужання; в інших прискорюються пульс і дихання, їх лихоманить; у третіх з’являється відчуття тяжкості в ногах, ниє поперек або ж низ живота; четверті стверджують, що гірше бачать і чують, інакше сприймають смак їжі, що у них загострюється відчуття дотику. Іноді може виникнути головний біль. Найтиповішими є скарги на невиразний тупий біль унизу живота. Він виникає у зв’язку з тим, що статеві органи, зокрема матка, продовжують розвиватися, адже перша менструація є першим кроком до завершення статевого дозрівання. Слизова оболонка стискає недозрілу матку, і дівчина відчуває цей тиск. Коли матка остаточно сформується, це неприємне відчуття вже не виникатиме.

Якби дівчата отримали всі потрібні роз’яснення своєчасно, ще до появи менструації взагалі, вони б сприйняли її як природне явище і могли б уникнути багатьох неприємних переживань. Скількох непотрібних думок і страхів можна було б уникнути, скільки прикрих моментів можна було б обминути (коли, наприклад, у 11—12-річноі дівчини раптом у школі, кінотеатрі чи під час екскурсії починає іти кров, а вона не має жодного уявлення про те, чому це сталося)!

Допустиме фізичне навантаження

Не зовсім правильно чинять учителі фізкультури, які повністю звільняють від своїх уроків дівчат під час менструації. Не слід лише першого і другого дня напружено тренуватися та брати участь у спортивних змаганнях.

Гігієна під час менструації

Недостатньо просто сказати дівчині, що коли-небудь у неї будуть місячні, їй треба пояснити механізм менструації і детально ознайомити зі статевою гігієною цього періоду.

Підмиватися найкраще дитячим милом.

Тампони чи прокладки?

Слід окремо сказати про використання вагінальних тампонів замість прокладок під час менструації. Найтонший тампон у підлітковому віці використовувати не зовсім бажано й не завжди можливо. Окрім того, абсолютно не всім дівчаткам іде на користь подразнення чутливих ділянок у статевих шляхах. Але це може викликати важке запалення статевих органів.

Процес перетворення на дівчину

Дівчатка незадовго до того, як у них з’являються перші місячні, несподівано починають швидко рости, мов на дріжджах. Кінцівки видовжуються, що нерідко спричиняє порушення пропорційності фігури. Зникає дитяча припухлість щік, форми тіла округлюються, стають жіночнішими.

Зазвичай іще до початку першої менструації, а іноді трохи пізніше дівчинка помічає, що в неї збільшуються груди. Якщо вона не ознайомлена з цими природними процесами в своєму організмові, то може ніяковіти з цього, комплексувати перед однокласниками. Однак доволі швидко вона заспокоюється і кидається в інші крайнощі, роздивляючись свої груди й переживаючи, що ті ростуть занадто повільно. Більшість дівчаток дуже рано починають носити бюстгальтери. Помітивши, що в інших груди більші, вони відчувають себе гіршими від них, неповноцінними, страждають через це і шукають способи прискорення росту грудей. Звісно, це абсурд. Адже груди збільшуються пропорційно росту всього тіла відповідно до процесів статевого дозрівання. Природа не пришвидшує подій. Остаточно груди формуються на завершення підліткового періоду — у 18—19 років. Лише після досягнення цього віку дівчата можуть бити на сполох, якщо груди справді непропорційні фігурі.

Дівчаткам не варто занадто рано починати одягати ліфчики. Це слід робити лише в тому разі, якщо груди розвинуті настільки, що їхня величина й вага заважають правильній поставі. Занадто рано вдягнений ліфчик, особливо поганого крою, перешкоджає природному розвиткові залозистої, з’єднувальної та м’язової тканин. Бюстгальтер треба добирати за розміром, тоді він підтримуватиме груди в природному положенні, щоб вони мала красиву форму, і не стискатиме їх.

Майже водночас зі збільшенням грудей або ж трохи раніше з’являється волосся на лобку, навколо піхви, під пахвами. Волосся на голові густішає, ледь змінює свій колір і починає блищати — ці зміни приємно дивують дівчат. Вони довше стоять перед дзеркалом, роздивляючись себе, причепурюючись. Сальні й потові залози працюють активніше, щоб шкіра, постійно змінюючись, не пересихала. Якщо виділень забагато, пори закупорюються, на обличчі, шиї, плечах, спині з’являються вугрі, які завдають дівчатам безліч прикрощів. У такому разі треба якнайчастіше вмиватися й митися з милом, змиваючи його дуже ретельно. Креми та пудру використовувати не бажано, але якщо вже ви вирішили ними скористатися, обов’язково змийте їх на ніч. Попри яскраву рекламу, на жаль, досі не винайдено засобу, котрий би цілком і назавжди усунув цю проблему.

Іноді дівчата помічають, що найбільше й найчастіше вугрі з’являються перед менструацією та внаслідок нервового збудження — перед екзаменом чи навіть контрольною роботою. Найгірше, коли вугрі вичавлюють — цим можна досягти лише протилежного бажаному результату. Вугрі гнояться, з’являються рубці, які можуть залишитися на все життя!

У деяких дівчат у цей період погіршується зір. Побоюючись утратити привабливість через окуляри, вони не кажуть про це батькам, а зір тим часом продовжує знижуватися, аж поки цього не помітить учитель чи шкільний лікар. Дівчата просто не розуміють, що таке ставлення до свого здоров’я є досить небезпечним. Зір може залишитися поганим на все життя, якщо не виправити його, одягнувши окуляри. Найчастіше їх достатньо поносити лише певний час, щоб зір нормалізувався.

Серед вимог, що ставляться до взуття дівчаток, досить суттєвим є дотримання висоти підбора: від 2 до 6 років — 0,8 см, від 7 до 9 років — 1—2 см, від 10 до 15 років — 2—3 см. Якщо висота підборів перевищує 4 см, то центр ваги зміщується вперед, формується великий поперековий згин, змінюється положення тазових кісток і, як результат, зменшуються прямі розміри тазу. Це може викликати серйозні ускладнення під час майбутніх пологів.

Небажаним є й носіння дівчатками гольфів із тугими резинками, які стягують ноги, порушуючи лімфовідтік і кровообіг (небезпека виникнення варикозного розширення вен). 

One thought on “Перетворення на дівчину

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *