Опис вакансії: що насправді вам пропонують

 Що робити тим, хто шукає роботу, щоб не витрачати даремно свій час на непотрібні співбесіди або невдячну роботу? Перш, ніж відправити своє резюме у відповідь на вакансію, уважно вивчіть її на предмет виявлення таємних намірів роботодавця. Адже вони в багатьох випадках лежать на поверхні.

Шукаючи потрібну вакансію, вчіться читати між рядків!

Стандартний опис вакансії на сайтах про роботу зазвичай складається з трьох розділів: «Вимоги», «Обов’язки» і «Умови». Розберемо докладніше кожний.

Вимоги

У цьому розділі роботодавці вказують формальні вимоги до кандидата: вік – освіта – навички – досвід – особисті якості.

Вік та освіта

Самі по собі встановлені компанією вікові межі говорять мало про що. А от якщо оцінювати їх відповідно до рівня роботи, то можна зробити цікаві висновки. Припустимо, що мова йде про вакансію фахівця, і вказаний вік 20-30 (або навіть 19-30 років). Чи не бачите нічого підозрілого? Але в більшості випадків вік випускника вузу – як мінімум 21-22, а частіше 22-23 роки. Очевидно, що хлопець в 20 років ще не встиг ні отримати освіти, ні напрацювати потрібного досвіду, однак його готові розглядати нарівні з тими кандидатами, що вже закінчили вуз і мають 5-7 річний досвід роботи. А це може означати, що досвід і професійні якості на даній позиції не важливі, і роботодавцю просто потрібен хлопчик чи дівчинка на побігеньках за вельми скромну зарплату. Висновок: спеціалісту з солідним послужним списком, що робить наголос на професійні навички та вміння, швидше за все, не місце на цій роботі, його не порадують ні умови, ні навантаження. Аналогічний приклад: “.. Потрібен керівник нового проекту. Вік 20-25 років”. Додамо до посади і вікових кордонів не зазначену зарплату і отримуємо картину: потрібен молодий енергійний співробітник, без особливого досвіду, і, в силу цього, без особливих зарплатних вимог, але зате здатний багато «вкалувати». До тих же висновків можна прийти, якщо проаналізувати вакансію з подібними параметрами, де вік не вказаний, але є позначка «розглянемо студентів та осіб з незакінченою вищою освітою».

Навички та досвід

Перше, що може насторожити в цьому розділі, – це невідповідність навичок і досвіду, необхідних кандидатові, назві вакансії. Наприклад, якщо на позицію більд-редактора (спортивний редактор) шукають співробітника, що володіє, крім всіх можливих графічних програм, HTML, PHP, SQL та інших комп’ютерних мов, очевидно, що роботодавець шукає фахівця за принципом «два або три в одному», тобто крім основних обов’язків нещасному більду доведеться виконувати функції «програміста».

На роздуми наводять і надто короткий (2-3) або надто довгий (12-15 пунктів) список вимог до навичок кандидата. Перший з великою часткою вірогідності означає, що роботодавцю зовсім не важливі навички і особистість співробітника, просто потрібна людина, яка б задовольнялася нудною роботою за невелику зарплату. За відповідності довгого списку вимог запропонованому компенсаційному пакету можна зробити висновок про адекватність роботодавця. Якщо вимог багато, але компанія готова щедро винагородити такого цінного співробітника, це говорить про розумний і діловий підхід. Якщо до довгого списку вимог додається «зарплата за домовленістю» і ні слова про соцпакет, то варто замислитися – чи не сповідує роботодавець принцип офісної «соковижималки».

Особисті якості

Дуже корисне і вивчення переліку особистих якостей, якими, на думку роботодавця, повинен володіти кандидат. «Пунктуальність», «старанність», «здатність до навчання» разом явно говорять про те, що компанія шукає не генія креативу з націленістю на кар’єрне зростання, а спокійного і бажано не дуже амбітного виконавця. Така робота явно не сподобається кар’єристам. А ось позиція, на якій потрібні «амбітність» і «націленість на результат», не стане роботою мрії для хорошого, але не активного фахівця, що шукає спокійне і комфортне місце роботи.

Окремо потрібно сказати про таку якість, як стресостійкість. Якщо ви думаєте, що вона теж входить до «стандартного набору особистих якостей», то сильно помиляєтеся. Практика показує, що за цим словом може ховатися що завгодно – запальний керівник, поганий робочий колектив, 100%-і переробки формату «піди туди не знаю куди» або «зроби то не знаю що» – але тільки не фантазія HR-фахівця (менеджера по кадрах), який вирішив через нудьгу додати в опис вакансії пару-трійку епітетів «просто так».

І, до речі, якщо вже особливо чесні представники зазначеної вище професії вирішили відзначитися такими формулюваннями, як «готовність працювати в авральному режимі» або «здатність працювати з великим об’ємом інформації в умовах дефіциту часу», знайте – приходити з роботи ви будете дуже, дуже пізно. Якщо взагалі будете приходити.

Обов’язки

У цьому розділі треба звернути увагу на відповідність назви посади обов’язкам. Якщо ви впевнені, що «менеджер з персоналу», яким ви є, не повинен «приносити каву відвідувачам» і «відповідати на вхідні дзвінки», не варто посилати своє резюме у відповідь на подібний опис вакансії. Інакше є ймовірність, що ви, крім ведення особистих справ співробітників, оформлення наказів та іншого, заодно освоїте всі обов’язки секретаря і ресепшн. Претендентам на керівну посаду потрібно задуматися, чи входить у їхні обов’язки виконувати всі функції підлеглих? Або поставити запитання: а чи будуть взагалі ці підлеглі?

Умови

Зарплата

Якщо вам зустрічається велика зарплатна вилка (наприклад, 1000-3000 гривень), знайте, що вам майже з 100% вірогідністю запропонують нижню межу. Підвищення – «за результатами роботи» або «після випробувального терміну» або «після запуску нового проекту». У будь-якому випадку, ви навряд чи його дочекаєтесь. Верхня межа потрібна лише для того, щоб залучити людину, а ось мотивувати вже працюючого співробітника, на думку таких роботодавців, зовсім не обов’язково. І хоча співробітнику в деяких випадках, дійсно, можуть запропонувати попрацювати на випробувальному терміні за дещо менші гроші, розрив у пристойних місцях становить не більше 25%, а не 50% і не 100%. Крайній випадок – коли верхня і нижня межа відрізняються в рази: «3500 – 10000 гривень». Що наводить на думку вже не про хитрощі HR-фахівця, а несумлінного роботодавця.

Оформлення та соцпакет

Останнім часом на тлі повернення роботодавців до кризової практики сірих зарплат стало модно вказувати в описі вакансії «Оформлення по ТК» (Трудовому кодексу). Часто це словосполучення зустрічається другим і останнім пунктом умов у вакансіях, де першим пунктом йде розмір зарплати, і означає воно, що роботодавцю, швидше за все, просто нічого більше запропонувати кандидату. Про те ж свідчать і формулювання типу «Дотримання ТКУ», «Своєчасні виплати заробітної плати», «Соцпакет по Трудовому кодексу України», «Соцпакет (медична страховка, оплачувана відпустка» або «Відпустка і лікарняний оплачуються».

Всі зазначені «блага» – і оплачувану відпустку, і лікарняний, і своєчасне нарахування зарплати – є не перевагою будь-якого місця роботи, а обов’язковою умовою найму співробітника. Солідні ж компанії мають на увазі під соцпакетом якісь додаткові пільги або компенсації персоналу (наприклад, поліс, оплату фітнес-клубу, компенсацію харчування). У цьому випадку за словом «соцпакет» йде детальне пояснення. Якщо його немає, то «соцпакет» – не більш, ніж привабливе слово, розраховане на обдурення наївних шукачів.

Інші умови

Ось ще кілька формулювань, які можуть зустрітися в описі вакансії, і їх приблизна розшифровка.

«Дружний колектив», «відмінний колектив», «згуртований колектив». Так, у нас маленька компанія, всі на виду один в одного, і, цілком правильно, нам більше нема чим вас залучити.

«Стрімко розвивається», «молода динамічна компанія» – формулювання, давно набили оскому у кандидатів, але все ще зустрічаються на робочих сайтах. Розшифрувати можна як «імені у компанії немає, грошей ми платимо мало, але готові пообіцяти що завгодно, лише б роздобути хорошого працівника».

«Ефективна бонусна схема від реалізованих проектів», «можливі премії», «можливості професійного та кар’єрного зростання», «перспективи кар’єрного росту» – все це готові пообіцяти ті ж «що, розвиваються». А що вони втрачають? Як відомо, «Обіцяти – не значить одружуватися».

«Ненормований робочий день», «можливі переробки», «одна робоча субота в місяць». Так, у нас працюють не багато, а дуже багато. Але ми ж вас чесно попередили!

«Заробітна плата обговорюється на співбесіді» (у поєднанні з мінімумом вимог до претендента і фразою «оформлення по ТК»). На жаль, зарплата настільки мала, що вказувати її в описі вакансії просто непристойно.

«На співбесіду запрошуємо тільки за підсумками виконаного тестового завдання, яке надсилається у відповідь на резюме». Надсилайте нам ваші ідеї і матеріали! Ми із задоволенням віддамо їх на реалізацію нашим штатним співробітникам!

«Прикладіть до листа список напрацьованих вами контактів». Ми завжди раді поповнити ними нашу клієнтську базу!

Кілька загальних порад

Ви уважно прочитали опис вакансії і не знайшли нічого підозрілого? Не поспішайте. Якщо є можливість – наведіть довідки про компанію серед знайомих, якщо немає – як мінімум «прочешіть» Інтернет та соціальні мережі. Візьміть за правило робити це завжди! Не нехтуйте і сайтами, де опубліковані «чорні списки роботодавців». Приймати на віру все, що там пишуть про конкретної компанії, звичайно, не варто, але окремі моменти взяти на озброєння можна.

Ніколи не нехтуйте можливістю (якщо в описі вакансії вказаний телефон) зателефонувати роботодавцю і задати йому питання, які найбільше цікавлять вас. Зверніть увагу, чи не йде ваш співрозмовник від розмови, відбуваючись загальними фразами. Так, якщо на питання «Чи оформляють в компанії за ТК» слідує відповідь «Про це можна домовитися з безпосереднім керівником», робіть висновки.

Поставити уточнюючі питання можна і електронною поштою, але шансів отримати правдиві відповіді в цьому випадку у вас менше (не буде ж особа, відповідальна за прийом співробітників, у письмовій формі визнаватися в таких незаконних речах, як відсутність оформлення або видача зарплати в конверті).

Якщо попередній збір інформації не виявив ніякого криміналу, але на співбесіді вам все-таки запропонували зовсім не ті умови, які вас би влаштували, не погоджуйтеся! Ніяких «тимчасових договорів» на випробувальний термін не існує! З вами зобов’язані підписати трудовий договір! І пам’ятайте – Трудовий кодекс не допоможе вам змусити роботодавця виконати усну домовленість на рахунок зарплати. Для цього потрібні документи!

One thought on “Опис вакансії: що насправді вам пропонують
  1. Я влаштувався на роботу, обіцяли, що зарплата зросте пропорційно кількості вивчених бухгалтерських програм, буду отримувати великі гроші, але пройшов майже рік, я вивчив багато всього, але підвищення не дочекався, а на 500 грн. в той час не зміг жити. Директор весь час казав, що погана ситуація, нема грошей і я нібито нічого не знаю. До сих пір зустрічаємось і згадує, яким я хорошим був працівником. Хто ж іще буде у вихідний виходити за його проханням, бо “треба зробити”. Не ведіться на обіцянки…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *