Коза у господарстві

Відомо, що люди, котрі систематично вживають козяче молоко, доживають до глибокої старості. Воно добре впливає на печінку, шлунок, лікує екзему, астму, рахіт тощо.

Від кози, крім молока, отримують дієтичне м’ясо, яке організм людини чудово засвоює.

В Україні розводять кіз переважно молочних порід: російської, оренбурзької, полтавської.

Коза живе 9—17 і більше років, народжує 1—3, а то й 5 козенят, жива вага кіз — до 40 кг, козлів — до 60—65 кг. Середньорічні надої молока — 450—550 кг при жирності 3,8—4 відсотки.

Найкраще потомство дає коза у віці 1—1,5 року. Не беріть молозиво від кози, його повинні випити козенята.

Щоб мати козяче молоко протягом року, треба вчасно спарувати козу, інакше вона даватиме молока дедалі менше, а з часом цілком втратить продуктивність.

Виношує коза потомство 148—152 дні. Після народження приплід треба забрати до хати, покласти в ящик з підстилкою, добре витерти, особливо ніздрі і вуха. Якщо пуповина не відірвалася, її відрізають на відстані 6,5 см від пупа і обробляють дезінфікуючим розчином.

Козі в цей час слід давати тепле пійло. Через дві години після очищення до неї виносять козенят. Здоюють двічі або тричі дійки і підпускають козенят.

Якщо вам хочеться молока, здійте козу ввечері, а вдень нехай її ссуть козенята. Через місяць ви можете відокремити козенят, а якщо залишите їх на плем’я, то бажано тримати їх біля кози 3—5 місяців.

На 5—6-й тиждень козенята починають їсти самостійно. До їхнього раціону мають входити 100—150 г вівса, сіно (вволю), 250 г моркви.

У літній період козу найкраще випасати на траві. Дуже небезпечно давати козам неякісне сіно чи солому, доброю має бути і підстилка. А якщо в кози стався розлад шлунка, то давайте їй тільки воду і сіно.

Якщо після першого окоту ваша кізонька дає мало молока, не розчаровуйтеся: за другим окотом даватиме більше.

Найпродуктивніший період у кіз — у четверту та п’яту лактацію. Доять кіз до окоту 4—5 тижнів, припиняти доїння треба поступово, переходячи від триразового до одноразового.

Хочеться порадити початківцям: щоб кози вас любили і давали багато молока, поводьтеся з ними лагідно, не бийте їх, сваріть тільки словами, не застосовуйте покарання без причини.

Від природи коза — тварина розумна, дуже темпераментна. Якщо ви поведетеся з нею погано, це позначиться на її продуктивності.

Автор: Валентина

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *