Домашні хом’ячки: що їдять, як доглядати

Види хом’яків

Коли тримаєш на руці цю пухнас­ту, рухливу кульку з чорними намистинками-очицями (домашнього хом’ячка), то відчуваєш себе всесильним Гуллівером в країні ліліпутів. Такі вони маленькі та без­порадні. Їхні далекі родичі — дикі хом’яки зовсім не такі беззахисні. Розлютившись, вони пищать та кла­цають зубами, сміливо кидаються на ворога. Відомі випадки, коли хом’як своєю агресивною поведінкою лякав мисливських собак.

Існує кілька різних порід хом’яка, які відрізняються розмірами і темпераментом.

Домашні хом’яки суттєво від­різняються від диких. Вони жи­вуть зовсім в інших умовах, не думають про завтрашній день, не риють нори, не заготовляють їжу на довгу холодну зиму. Їм не треба боятися голодних лисиць, сов, щоправда, коти для них — сер­йозний ворог. Пам’я­тайте, що ваш улюб­ленець ніколи не зможе сам захистити себе та прогодувати. Його життя — у ваших руках.

Золотистий хом’ячок (жовто-ко­ричневого кольору) — спокійна і миролюбна тваринка, яка легко приручається. Виведена ще поро­да білих хом’ячків та пухнастих (ангорські). Важать вони всього 130—180 г. Хом’яки використовують вуса, щоб вивчати предмети.

Хом’як часто є першим улюбленцем дитини. Однак його потреби насправді дуже складні, і його можна легко поранити з необережності.

Володіння і догляд за хом’яком може бути дуже цікавим і дуже корисним,
але це велика відповідальність і довгострокові зобов’язання в плані
догляд та вартість – зазвичай хом’яки живуть 2-3 роки.

Хатинка для хом’ячка

Поселити хом’ячка кра­ще в металеву клітку чи акваріум. Клітка вашого хом’яка має бути захищена від небезпек (гострий метал або зазори) – він може застрягнути або легко втекти звідти. Хом’яку потрібно багато місця – особливо коли він активний вночі – тому купуйте якомога більшу клітку, в ідеалі з глибокою пластиковою основою (мінімум 3-5 см) і дротяним верхом.

Багаторівнева клітка дозволить розмістити в ній тунелі та іграшки, які ваш хом’як буде досліджувати. Дротяні сторони дозволять йому підніматися вверх – це улюблене проведення часу і чудова вправа!

Ще одна порада. Хом’яки — тва­рини нічні. Ви лягаєте спати, а для них настає час найбільшої актив­ності. З цим треба змиритися. Не намагайтеся розворушити їх удень, бо вони навіть можуть ле­генько вас за це вкусити. І цілком справедливо, бо хіба приємно вам, коли вас будять уночі? Тому в клітці має бути темно всередині.

Підстилкою найкраще слугувати­ме тирса чи торф, але двічі на тиждень її слід міняти. Хом’яки полюбляють закопувати все, тому поставте товстий шар підстилки в глибоку основу клітки. Це також можуть бути безпилові стружки з деревини або гранульовані кукурудзяні качани, але перевіряйте, чи матеріал не містить шкідливі консерванти або інші хімічні речовини. Солому не слід використовувати у хом’яковій клітці, оскільки жорсткі соломинки можуть пошкодити щоки вашого улюбленця. Немілкий пісок може використовувалися як альтернативний варіант підстилки.

Обов’язко­во поставте „комору” для хом’яч­ка — туди він ховатиме свої припаси. Зробити її найкраще з глиняного горщика.

Хом’ячки дуже охайні. Радимо зро­бити для них туалет у скляній банці. Поставте її боком, хлюпніть трішки водички. Якщо пощастить, він буде робити свої справи у бан­ці, а вам залишиться тільки регу­лярно її мити.

Хом’яки повинні мати достатньо гніздового матеріалу поблизу, щоб зробити правильне гніздо у формі чашки. Хорошими матеріалами є високоякісне сіно,
деревна вата, подрібнений папір або картон – уникайте використання матеріалів, які можна розділити на тонкі пасма, такі як вата або подібні
«пухнасті» вироби, оскільки вони можуть прилипнути до ніг або навколо ніг хом’яка.

Вода для хом’яка

Пляшка для води у хом’яка має бути з трубочкою.

Обов’язково перевіряйте пляшку з водою щодня і доливайте води.

Також потрібно регулярно добре чистити пляшку та трубочку.

Що їдять домашні хом’яки і як їх годувати

Домашній хом’як потребує якісного і збалансованого харчування. Ви можете купити будь-які продукти для хом’яків, які спеціально розроблені для забезпечення хом’яка всіма необхідними поживними речовинами та мінералами, щоб він залишався щасливим і здоровим. Якщо нема грошей на це – можете забезпечити його сумішшю різного насіння, зерен, горіхів, промитих фруктів та овочів.

Домашні хом’яки за­любки їдять:

 • крупи, зерно, насін­ня;
 • комах;
 • зелень і фрукти;
 • моло­ко, сир;
 • зрідка варене і сире м’я­со.

Улюблені ласощі — листя кульбаби.

Хом’яки люблять ховати їжу в гніздовій коробці. Вони несуть їжу в щоках (є великі кишені всередині їхніх щік), і часто можна побачити, як вони відступають від своєї їжі з опуклими щоками.

Як годувати хом’яка? Це нескладно. Покладіть їжу прямо на підлогу клітки або в плоскій посуді, але не дивуйтеся, коли ваш хом’як переверне її. Розкидана по підлозі клітки їжа дасть можливість хом’яка щось робити і заохочує природну поведінку збору їжі.

Не змінюйте зненацька раціон хом’яка, не дозволяйте їжі стати черствою, бо це може призвести до розладу шлунка хом’яка.

Пропонуйте невелику кількість зелені, очищені коренеплоди або шматочки фруктів, наприклад, яблука, але відразу забирайте їх, якщо хом’як їх не їсть або вони стають забрудненими / коричневими.

І пам’ятайте: виноград і ревінь можуть бути отруйними для хом’яків.

Слідкуйте за тим, скільки ваш хом’як їсть і п’є. Якщо він почне їсти менше
їжі, ніж зазвичай, його випорожнення стають вологими або задні ноги забруднюються, відразу відведіть свого хом’яка до ветеринара.

Ветеринар може порадити давати лиш мокру їжу або порошкову. Це може бути, наприклад, через стоматологічні проблеми. Якщо хом’як хворий і
потребує вологої їжі, важливо, щоб усі сліди видалялися і нова їжа давалася принаймні двічі на день, щоб вона не пліснявіла.

Догляд за хом’ячком

Слідкуйте за тим, щоб клітка хом’яка була чистою із сухими підстилками та гніздовими матеріалами, але намагайтеся не турбувати хом’яків занадто часто, оскільки це може бути стресом для них.

Не слід допускати, щоб підстилка стала вологою або смердючою. Хом’яки спілкуються за допомогою запахів, тому завжди поверніть невелику кількість старого гнізда, коли очищаєте клітку, особливо якщо у вас є декілька хом’яків, що живуть разом. Почистіть або замініть предмети, забруднені фекаліями.

Лікуванню хом’ячки піддають­ся важко, купати їх не рекомендується.

Тож здоров’я пухнас­тих — у ваших руках. Ніколи не забувайте про своїх друзів, і вони не хворітимуть.

Транспортування хом’яка – великий стрес для нього, тому уникайте цього.

Поведінка хом’яка

Ваш хом’як буде відпочивати і спати вдень, але вночі він буде дуже активним, тому вам потрібно переконатися, що є багато місця, щоб він міг гратися в нічний час.

Це дійсно важливо: переконайтеся, що хом’яка не турбують під час сну і тримайте його у кімнаті, де нема вогнів до пізньої ночі.

У дикій природі хом’яки надзвичайно добре копають і будують глибокі, темні,
підземні нори, тому, якщо можете, зробіть хом’яку товстий шар підстилки, в якій можна копати і закопувати.

Час для гри

Переконайтеся, що ваш хом’як має багато місця для занять спортом, відповідні предмети для гри – маленькі ящики та трубки.

Хороше якісне ходове колесо може забезпечити додаткові можливості для
тренувань, але ваш хом’як завжди повинен мати багато інших речей, з якими теж можна пограти! Хом’яки віддають перевагу колесу з великим діаметром, оскільки менші колеса, як правило, змушують їх бігати з зігнутою спиною, що може бути незручно і призвести до проблем із спиною. Тому купуйте найбільше колесо або диск.

Колесо повинно бути міцної конструкції і з віссю, закріпленою близько до стінки клітки, щоб ступні або ноги хом’яка не могли потрапити в пастку і травмуватися. Ходова поверхня повинна бути нековзкою.

Якщо хом’яка болять ноги, тимчасово зніміть колесо і попросіть у ветеринара поради.

Ви повинні дозволяти своєму хом’ячку проводити час поза кліткою, але ніколи не залишайте хом’яка поза кліткою без нагляду або на ніч.

Завжди пильно стежте за хом’яком, щоб переконатися, що він не надто пустує, забиваючись занадто далеко і піддаючи себе небезпеці.

Хом’яки та інші тварини

Хом’яки, як правило, одинокі тварини і можуть бути агресивними по відношенню до інших тварин – іноді це призводить до серйозних травм або
навіть смерті. Сирійські та китайські хом’яки зокрема не мають
природної товаристкості і їм краще, коли вони самі.

Ніколи не залишайте хом’яка без нагляду, якщо у вас є інша домашня тварина, наприклад, кішка або собака (навіть якщо ви вважаєте, що вони хороші
друзі), бо це природні хижаки дрібних тварин і можуть налякати, нашкодити або навіть вбити хом’яка (навмисно чи випадково).

Хом’яки видають особливі запахи, якими вони користуються для спілкування, тому вам потрібно уникати житла незнайомих хом’яків та кліток різних хом’яків поруч один з одним, оскільки це для них напруження і вони можуть почати битися. Також присутність та запах інших тварин в домашніх умовах може бути для них стресом, особливо котів та собак, які зазвичай їдять маленьких тварин, і хом’яків теж. Ніколи не дозволяйте іншим домашнім тваринам сидіти біля клітки хом’яка.

Як брати в руки хом’яка?

Хом’якам подобається спілкуватися з людьми, які дбайливо поводяться з ними та розуміють їхні потреби, але вони можуть стати наляканими та агресивними, якщо відчують загрозу.

Постарайтеся грати зі своїм хом’яком щодня (а не лише у вихідні дні) та оберіть час, коли він не відпочиває і не спить. Для хом’яка велекий стрес, якщо його тривожать вдень, коли він має спати.

Навчіться правильно поводитися зі своїм хом’ячком, щоб він не відчував тривоги, дозволяючи йому самостійно досліджувати ваші руки.

Візьміть хом’яка двома руками, а потім обережно розкрийте руки, щоб ваш хом’як сидів на обох долонях. Хом’яки мають дуже ніжні кістки, тому щоб уникнути падінь та травм, завжди тримайте хом’яка близько до поверхні – наприклад, столу чи колін – для безпеки.

Проживання хом’яків групами

Деякі види хом’яків, наприклад, російський карлик, можуть розміщуватися парами або втрьох, але групи формуються на початку життя і не додаються нові тварини.

В ідеалі хом’яки, що знаходяться в групі, повинні бути молодими, що допоможе зменшити ризик агресії.

Якщо хочете об’єднати хом’яків в одну клітку, спробуйте тримати їх поодинці, але поруч, один тиждень. Коли ви збираєте їх, уважно спостерігайте за ними, щоб побачити, як вони поводяться один з одним. Вам потрібно купити клітку з великою кількістю місця і дати їм багато речей для гри, таких як колеса, іграшки, чисте сіно, подрібнений папір і шматочки тканини.

Хоча карликові хом’яки більш комунікабельні, ніж інші види хом’яків, все-таки можуть відбуватися бійки між товаришами в клітці.

Забезпечте кілька місць у клітці, щоб кожен хом’як міг сховатися від інших, якщо потрібно. Будь-які бійки між членами групи, швидше за все, відбудуться вночі, коли ваші хом’яки найактивніші, тому завжди перевіряйте їх вранці, щоб переконатися, що ніхто з них не отримав серйозних поранень – можливо, когось з них потрібно доставити до ветеринара.

Здоров’я та добробут хом’яка

Важливо регулярно перевіряти, що ваш хом’як поводиться нормально, рухається, дихає добре, що у нього світлі очі і блискуче хутро.

Погляньте на хом’яка, коли проводите з ним час – обережно проведіть пальцями по його тілу, перевіряючи наявність грудочок і ударів, хорошої маси тіла. Якщо ви помітили, що кісток більше, ніж раніше, це може означати, що він не їсть або травмувався.

Хом’яки можуть уражатися багатьма хворобами, і вони можуть заразитися зараженою їжею, водою або підстилкою.

Нудне середовище, стрес, розчарування, наявність / відсутність психічного стимулювання можуть призвести до того, що хом’як розвине поведінку, що повторюється (наприклад, бігає по колу або гризе бруски своєї клітки протягом тривалого періоду часу).

Якщо ви помітили подібну поведінку, спробуйте дістати більшу клітку та покласти більше іграшок та занять для хом’яка. Переконайтесь, що вашого хом’яка не занадто сильно турбують маленькі діти, інші домашні тварини або інші люди, коли вони повинні спати. Якщо ви не бачите жодних покращень у поведінці хом’яка, зверніться за порадою до ветеринара.

Щодня перевіряйте хом’яка на наявність ознак травми чи хвороби та переконайтесь, що це робить хтось інший, якщо ви не вдома. Якщо ви підозрюєте, що хом’яка щось болить, він хворіє чи травмувався, негайно йдіть до ветеринара.

Негайно віднесіть хом’яка до ветеринара, якщо ви помітите будь-яку з наступних ознак:

 • не їсть і не п’є воду;
 • сидить в згорбленому положенні;
 • має затонулі або тьмяні очі;
 • йому нецікаво у час, коли звичайно він активний
 • п’є багато води;
 • вологі фекалії та / або діарея (що може призвести до забруднення заднього кінця);
 • є виділення з ніздрів, очей тощо;
 • постійне чхання або кашель – хом’яки дуже чутливі до вірусів людини;
 • утруднення ходьби або нестійкий баланс тіла;
  не ходять;
 • є подряпини, особливо якщо вони зосереджені на одній ділянці;
 • раптом агресивніший, ніж зазвичай;
 • твердий, теплий і набряклий живіт;
 • будь-які травми або аномальні грудочки на тілі;

Регулярно перевіряйте передні зуби хом’яка. Зуби хом’яків ростуть
постійно протягом усього життя, у них є система «самозаточування», де різці шліфуються один до одного під час гризіння, що правильно стирає зуби. Тому їм потрібно поситійно щось гризти. Якщо зуби переросли, хом’яка потрібно відвезти до ветеринара. Якщо один зуб пошкоджений, інший зуб може продовжувати рости і хом’як може перестати їсти.

У хом’яків є залози, які виділяють запахи для спілкування. Вони знаходяться на стегнах сирійських хом’яків і на животі карликових видів, і більш помітні у самців, ніж у жінок. Ці залози іноді люди помилково сприймають за пухлину – якщо вас це дуже турбує, або вони змінюються в розмірах, кровоточать або утворюють незвичайні виділення, вам слід поговорити з ветеринаром.

Якщо ваш хом’як довгошерстий, регулярно розчісуйте та чистіть його шерсть.

Ваш хом’як може почати зимувати взимку. Якщо це станеться, переконайтеся, що завжди, коли він прокидається, доступна свіжа їжа та вода.

Використовуйте лише ті ліки, які виписав вашому хом’яку ветеринар, – ліки для людей та інших тварин можуть бути дуже небезпечними для хом’яків.

Запобігайте контакту хом’яка з отруйними речовини (наприклад, отруйна їжа, рослини та хімічні речовини).

Завжди негайно звертайтеся до ветеринара, якщо вас щось турбує.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *