Чому болять соски (груди) у підлітків

Дізнайтеся, як у дівчаток розвиваються груди в підлітковому віці і в яких випадках вони можуть відчувати біль в цій частині тіла.

Вашій дочці скоро виповниться 10 або 11 років? Тоді вам пора дізнатися, які зміни відбудуться в її організмі, в тому числі як буде формуватися молочна залоза.

На що потрібно звернути увагу в цей період, яку білизну краще купувати і про що варто розповісти доньці?

Що відбувається з дівчинкою в період статевого дозрівання

Статеве дозрівання – це період, коли в організмі дитини відбуваються різні гормональні зміни, після закінчення якого дівчинка буде здатна до зачаття, виношування вагітності та вигодовування свого потомства.

В середньому дівчинка вступає в пубертатний період, коли їй виповнюється 10-11 років. Ось що відбувається в цьому віці:

 • розвиваються груди;
 • з’являється лобкове волосся;
 • матка і яєчники збільшуються в розмірах;
 • слизова поверхня піхви потовщується і стає блідо-рожевого кольору;
 • починається менструальний цикл;
 • змінюються форми тіла.

Але все індивідуально, вік початку статевого дозрівання дівчат може варіюватися.

Особливості будови грудей

Основна функція молочної залози – вироблення грудного молока для вигодовування дітей. Багато хто вважає, що розвиток грудей починається в підлітковому віці, але це не так. Формування молочної залози відбувається ще в утробі матері на 3-4-му місяці вагітності.

Отже, соски і система молочних проток вже присутні в тілі дитини в момент народження.

У міру того, як дівчинка дорослішає, змінюється і груди. У грудях по колу формується від 15 до 24 частинок, верхівка яких перебуває в області соска. У кожній з частин є залози, які в свою чергу складаються з альвеол і збираються в молочні протоки. По цих протоках і тече грудне молоко. Протоки виходять назовні в центрі соска, де знаходиться 10-15 отворів, з яких малюк висмоктує молоко.

Між залозами формуються жир і сполучна тканина, які захищають молочні протоки, кровоносні судини і нервові закінчення.

Від співвідношення кількості жиру і сполучної тканини залежать форма і розмір грудей.

Якщо сполучна тканина досить пружна, то і груди будуть пружними. Але з віком, після пологів і завершення лактації ця тканина стає менш міцною, тому і груди починають провисати.

Що стосується жиру, то від його кількості залежить розмір грудей. Якщо дівчинка різко скидає вагу, дотримуючись суворої дієти (чим люблять захоплюватися підлітки), то груди у неї не тільки опустяться, а й стануть меншими.

Етапи розвитку молочної залози

Ось кілька етапів розвитку молочної залози в період статевого дозрівання:

 1. Соски стають опуклими.
 2. Ареоли (темна область навколо соска) розширюються. Груди і соски підняті.
 3. Під соском і ареолою утворюється ущільнення – так розростається залозиста тканина і груди збільшуються.
 4. Ареола і сосок стають яскравими.
 5. Груди округляються, соски залишаються опуклими.

Чому у дівчинки болять груди

Дівчатка-підлітки часто скаржаться на біль у грудях. Такі відчуття можуть з’явитися, наприклад, під час прийняття душу або якщо дівчинка спить, лежачи на животі.

Це природне явище, воно тимчасове і це не привід панікувати :)

Коли залозиста тканина починає розростатися і утворюється ущільнення під ареолою, то при натисканні на неї також може з’явитися біль, схожа на ту, коли несильно натиснути на синяк.

Груди – дуже чутливий орган, тому і неприємні відчуття бувають частіше саме в цій області.

Груди також можуть боліти напередодні або на початку менструального циклу. На жаль, ці відчуття знайомі багатьом жінкам, і з часом дівчинка навчиться справлятися з ними за допомогою гімнастики, занять йогою або медикаментозної терапії.

До речі, після пологів багато жінок забувають назавжди про цю проблему.
Під час менструації в організмі дівчинки збільшується вироблення жіночих гормонів, таких як естроген і прогестерон. Через це в тканинах може затримуватися рідина, що призводить до утворення набряків, груди стають більш чутливими до зовнішніх подразників.

Дискомфорт може з’явитися через носіння занадто щільного одягу. Тому мамі варто допомогти доньці підібрати зручну білизну.

Пам’ятайте, що дівчинці підходить бюстгальтер з бавовняної тканини і краще купувати модель, в якій немає «кісточок».

Коли груди почнуть формуватися, дівчинці рекомендується пройти огляд у мамолога, який перевірить, чи правильно відбувається розвиток молочних залоз і сосків, і відповість на хвилюючі підлітка питання.

Найважливіше – не втрачати з контакт мами і доньки в цей непростий період. Довірчі відносини з мамою допоможуть легше пережити перехідний вік і впоратися з труднощами, стати впевненим підлітком і прийняти позитивно всі фізіологічні зміни.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *